Czego słuchać w trakcie pracy 06/2018 | Wartościowe pogadanki, wywiady i kanały na Youtube

Łuuu hu! Ale dawno nie było nowego odcinka Czego słuchać w trakcie pracy. Na początku roku trochę odzwyczaiłam się od pracy przy muzyce, audiobookach, wywiadach i podcastach – potrzebowałam skupienia, częstego przełączania się między zadaniami i wolnej „przestrzeni operacyjnej” w moim mózgu. 😀 Miałam wrażenie, że wszystko w głośnikach zatyka mój RAM. 😉

Wiosną wszystko wróciło do normy, a ja – do moich obróbkowych materiałów i w trakcie przygotowania zdjęć przesłuchałam kilka świetnych rzeczy, które muszę Wam polecić!

Inne wpisy z serii Czego słuchać w trakcie pracy:


1. Na luzie o literaturze faktu

Od kilku tygodni subskrybuję kanał CzytamRecenzuje.pl na Youtube. Rafał Hetman poza prowadzeniem bloga czytamrecenzuje.pl, nagrywa recenzje książek we vlogowym stylu. Najczęściej bierze się za reportaże, biografie i generalnie, literaturę faktu, a pomiędzy wiersze, wplata opowieści o swoim życiu, książkowych upodobaniach i wydarzeniach czytelniczych. Dlatego właśnie tak dobrze się Rafała słucha! To człowiek z krwi i kości. 🙂

Podlinkowuję jego ostatni film, ale polecam cały kanał.

2. Bardzo ważne słowa o powszechności hejtu
i tej powszechności konsekwencjach

Zerknij na to króciutkie przemówienie Dody na Gali Gwiazd Plejady – od trzeciej minuty filmu.

Doda mówi o hejcie, który w mediach jest już tak powszechny, że stał się akceptowalną przez wszystkich normą i o tragicznych konsekwencjach takiego obrotu rzeczy. Mam dokładnie takie same wrażenia: dziś personalne wycieczki, a nawet oczywiste szyderstwa i oszczerstwa są czymś, z czym niestety spotykamy się na co dzień.

Szczerze mówiąc nawet, gdy komentuję zupełnie nie kontrowersyjny wpis znajomego, w zupełnie nie kontrowersyjny sposób, na jego prywatnej, facebookowej tablicy, nie mogę mieć pewności, czy jakaś zupełnie nieznana mi osoba, znajoma znajomego, nie zacznie personalnie mnie obrażać, nie przebierając w słowach. Tak, miałam taką sytuację. Dla mnie to tak, jakby ktoś zaprosił mnie na imprezę, a potem patrzył jak inny gość zaczyna mieszać innych z błotem, spokojnie popijając drinka. Nie czuję klimatu.

Hejt stał się już czymś tak naturalnym, że już nawet nie odbieramy go jako nic zdrożnego – ot, normalne zachowanie! Jak zauważyła Doda, za to oswojenie z hejtem odpowiedzialne są właśnie media i nasza zgoda na szykanowanie i lincze, zupełnie niewspółmierne z „przewinieniami” ludzi, których dotyczą. Jeśli przewinieniem można w ogóle nazwać: źle dobrany kolor szminki do urody, założenie brzydkich majtek do sukienki, pokazanych światu do debaty przez fotografa, który zrobił zdjęcia z żabiej perspektywy, zjedzenie makaronu w znanej knajpie bez makijażu, albo… uwaga… spuchnięte nogi kobiety w zaawansowanej ciąży. Tak, za takie przewinienia ludzie spotykają się z ogromem wulgarnych, złośliwych, chamskich komentarzy, niejednokrotnie oceniających również rodzinę i dzieci, czyli osoby zupełnie postronne i nie-celebrytów.

Jak w tym kontekście można dziwić się temu, że dzieciaki w szkołach stosują podobne strategie do szykanowania swoich kolegów i koleżanek, skoro zdawałoby się dorośli ludzie dają im taki przykład, za którym podążają masy, przyłączając się do wspólnego linczu na publicznej osobie.

Jak powiedziała Doda: „Wszyscy jak tu siedzimy powinniśmy zareagować, ponieważ udawanie, że nas to nie dotyczy, tylko pozwala na takie działanie”.

3. Kulisy biznesu Krzysztofa Gonciarza

Ani Michała Szafrańskiego, ani Krzysztofa Gonciarza nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Rozmawiają o prywatności w byciu marką, o zatrudnianiu i delegowaniu, sukcesie i planie B na gorsze chwile, poczuciu misji, relacji z odbiorcami, kreatywnej współpracy z pracownikami, nieregularnym zarabianiu, pokorze. Słowem, bardzo życiowa rozmowa o backstage’u w pracy na swoim.

4. Jak z małego startupu zrobić bardzo dochodową firmę?

Tym razem rozmowa Michała Szafrańskiego z twórcą Brand24 (narzędzia do monitoringu Internetu), Michałem Sadowskim. O tym, jak ważne są analiza, rozwaga i ograniczanie ryzyka w rozwijaniu biznesu, także dużego biznesu, jakim staje się Brand24. Z drugiej strony, o misji, dzieleniu się swoim doświadczeniem, wartościowym kontencie, wartościach, marce osobistej i osobistych ograniczeniach.

5. Czy świat naprawdę zmierza do coraz większego zła?

Jak pewnie już wiesz z tego wpisu, jestem w trakcie czytania fascynującej książki Tabula Rasa, Stevena Pinkera. To książka o tym, co jest w naturze człowieka biologiczne, a co kulturowe i jak ta relacja wrodzone vs. nabyte oddziałuje na naszą rzeczywistość (politykę, świat nauki, wartości całych kultur, etc.). W książce Pinker odnosi się do pewnych powszechnych błędów poznawczych (i wyczerpująco rozważa wszystkie stanowiska), a jednym z nich jest właśnie przekonanie o tym, że świat z każdym pokoleniem robi się coraz bardziej brutalny, nieetyczny i zmierzający do samodestrukcji.

W końcu nawet nasi rodzice zwykli mawiać kiedyś było lepiej. Czy rzeczywiście? Warto posłuchać, co ma do powiedzenia na ten temat Pinker.

6. 12 zasad życia Jordana Petersona

Wypadałoby zacząć od przedstawienia, kim jest Jordan Peterson i czemu zawdzięcza swoją ostatnią popularność (słuszną zresztą), ale ponieważ pisałam o tym ostatnio, po informacje na ten temat odeślę Cię do wpisu z majowymi inspiracjami. Jordan Peterson wydał niedawno świetną książkę: 12 Rules For Life. An Antidote to Chaos, która nie doczekała się jeszcze polskiego wydania (można jednak kupić sobie ebook po angielsku na Amazonie).

Świetnie, że jest taki ktoś, jak autor kanału Przeciętny Człowiek, bo dzięki niemu możemy posłuchać o 12 zasadach życia Petersona w polskiej wersji językowej. To nie jest streszczenie książki – autor rozwinął 12 zasad życia podanych przez Petersona o własne przemyślenia.

A co to za życie, o jakie chodzi Petersonowi? Oczywiście takie, z którego zadowoleni będziemy my sami i które będzie wyróżniać się wysokim poziomem satysfakcji i autentyczności (działania zgodnie z naszymi, czyli PRZEZ NAS wypracowanymi wartościami). Bardzo cenne 30 minut – polecam!

7. Brene Brown o życiu pełnym sercem

Oto jeszcze jeden filmik Nieprzeciętnego Człowieka. Tym razem jest to streszczenie 9 wskazówek jak przejąć kontrolę nad uczuciem wstydu, według Brene Brown, mówczyni i autorki książki o pokonywaniu perfekcjonizmu: Dary niedoskonałości, którą skończyłam czytać dwa dni temu.

Brene pisze, że wstyd w całości opiera się na strachu. Boimy się, że inni nas nie pokochają, kiedy dowiedzą się, jacy naprawdę jesteśmy, a samo uczucie wstydu jest już tak zawstydzające, że czasem boimy się nawet przyznać do jego odczuwania. Udajemy, że go nie ma, ale jego obecność zdradzają takie myśli, jak:

  • Co sobie ludzie pomyślą?
  • Nie mogę się teraz pokochać, bo nie jestem wystarczająca ładna/szczupła/zdolna/kobieca/lubiana/szczęśliwa/współczująca, etc.
  • Nikt nie może dowiedzieć się o…
  • Będę udawać, że wszystko jest OK, może nikt się nie zorientuje.
  • Kim ja jestem, by prezentować światu swoje myśli/dzieła/idee/książki?

Według Brene Brown jesteśmy wolni od destrukcyjnego uczucia wstydu, gdy stajemy się ludźmi o pełnym sercu – żyjemy autentycznie, do czego prowadzi szereg wskazówek. Pierwszym krokiem jest oczywiście znajomość siebie:

Wstyd powoduje, że czujemy się mali i wadliwi. Wydaje nam się, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy. Jeśli chcemy się na niego uodpornić – zyskać umiejętność rozpoznawania wstydu i przechodzenia przezeń bez utraty poczucia własnej wartości i autentyczności – musimy porozmawiać o tym, DLACZEGO go doświadczamy.

Filmik nie jest streszczeniem książki, ale nawiązuje do mów Brene Brown na ten sam temat. Warto posłuchać.

8. Czy w życiu chodzi o odnalezienie własnej przystani?

Mam koleżankę z dzieciństwa, bardzo otwartą, odważną i pełną energii dziewczynę. Asia zaraża swoim optymizmem i powerem wszystkich wokół. 🙂 Niedawno odeszła z pracy w korporacji, zrobiła kurs dla stylistek i założyła kanał na Youtube, by dzielić się swoim podejściem do świata z innymi dziewczynami.

Jakiś czas temu polecałam jej filmik dotyczący mocy ubrań (i nie chodzi tu tylko o ich moc wizualną!), a dzisiaj chcę polecić jeszcze bardziej wyjątkowy odcinek – o tym, co decyduje o tym, czy jesteśmy szczęśliwi lub nie.

Asia powiedziała w tym filmie bardzo ważną rzecz: w życiu nie chodzi o to, by odnaleźć swoją przystań. W życiu chodzi o to, żeby odnaleźć swoją łódkę. I to jest istota rzeczy. Obejrzyjcie koniecznie, a na koniec zasubskrybujcie kanał Asi, bo warto. 🙂


Jak widzisz, ostatnio pracuję głównie przy podcastach i filmikach z ciekawymi treściami. Jeśli dla odmiany chcesz posłuchać dobrej muzy, zajrzyj do wpisu z najlepszymi albumami 2017, a jeśli szukasz audiobooków lub innych treści, sprawdź pozostałe odcinki Czego słuchać w trakcie pracy. 🙂

I oczywiście daj znać, co wartego polecenia leciało ostatnio w Twoich głośnikach!

Jeśli wpis uważasz za wartościowy, nie trzymaj go dla siebie – puść go dalej! Dzielenie się jest fajne. 🙂

Inne wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Kim jestem?

Aneta Kicman

Fotograf, freelancerka, magister filologii polskiej, optymistka, miłośniczka roślinnego jedzenia i życia w zgodzie ze sobą.

Moja firma:

Notatki z marginesów:

Miłość jest sposobem bycia. Energią emanującą z nas, gdy uwolnimy to, co ją blokuje.

- David R. Hawkins

Linki polecające:

Czego słuchać w trakcie pracy:

Ostatnio na blogu:

Zobacz również:

Instagram