Liebster Award 2017 | 11 pytań, odpowiedzi i polecanych blogów

Zenblog to nadal świeżak wśród blogów – powstał zaledwie dziewięć miesięcy temu… Za każdym razem, gdy widzę, że zasłużył na miłe słowa i ktoś chwali go za wartościową treść – jestem zaskoczona i podekscytowana.

Tym razem Zenblog zasłużył na wyróżnienie w postaci zaproszenia do udziału w Liebster Award – zapoczątkowanym w 2011 roku projekcie, którego założeniem jest promowanie niewielkich, ale ciekawych blogów, które cenimy za wartościową treść. Pomysł na Liebster Award zrodził się w Niemczech, a ogarnął cały świat. Liebster oznacza tyle, co: najdroższy, ukochany (od niem. przymiotnika lieb – drogi, kochany, luby, miły). Tym bardziej miło mi więc, że Joanna z bloga Atelier Rzeczy Ładnych uznała, że Zenblog zasłużył na nominację. 🙂

Udział w tradycji Liebster Awards polega na: udzieleniu odpowiedzi na 11 pytań, postawionych przez nominującego (te same pytania kierowane są jednocześnie do 11 blogerów), stworzeniu własnej listy z pytaniami i posłaniu ich dalej w świat – oczywiście do 11 twórców, których cenimy za ich teksty.

Powiem szczerze: początkowo uznałam, że nie wezmę udziału. Bo kogo interesują moje odpowiedzi na personalne pytania? Ale ostatecznie skusiła mnie wizja ułożenia swojej listy 11 pytań do blogerek, które cenię. Aby mieć do tego pretekst, postanowiłam także się wyspowiadać. 😛

Poniżej znajdziecie, listę blogów, które sama Wam mocno polecam, moje odpowiedzi, a na końcu zasady dotyczące wyzwania. Do dzieła.


Blog, od którego otrzymałam nominację:

Atelier Rzeczy Ładnych to blog poświęcony tworzeniu DIY. Autorką jest Joanna Król – zdolna bestia i mama uroczej córeczki. 🙂 Potrafi zrobić z niczego i dekoracje do domu i zabawki dla dzieci. Polecam Wam post Joanny o porannych rytuałach.

Nominacje, czyli blogi warte odwiedzenia:

Zgodnie z tradycją, do udziału w Liebster Award powinno się zaprosić 11 autorów. Ja zapraszam aż 12 blogów (ale 13 osób, bo jeden z nich pisany jest przez parę). 🙂 Jednocześnie jest to lista 12 wartych odwiedzenia blogów – jeśli jeszcze ich nie znacie, zajrzyjcie koniecznie.

W kolejności alfabetycznej:


11 pytań do nominowanych:

 1. Przeczytanie jakiej książki (lub książek) zmieniło Twoje postrzeganie świata?
 2. Wyobraź sobie, że na podstawie Twojej postaci stworzony będzie komiksowy superbohater. Jak powinien wyglądać, zachowywać się i jakie supermoce posiadać, by najlepiej oddać Twój charakter, osobowość i styl życia?
 3. Gdyby okazało się, że od tej pory doba będzie mieć tylko 23 godziny, z jakiej działalności byś zrezygnowała?
 4. Gdyby okazało się, że od tej pory doba będzie mieć aż 25 godzin, na co przeznaczyłabyś dodatkowy czas?
 5. Jakie zdjęcie (na którym jesteś, lub które zrobiłaś) jest dla Ciebie najważniejsze pod względem sentymentalnym i jaka towarzyszy mu historia?
 6. Gdybyś mogła całą ludzkość nauczyć jednej rzeczy, co by nią było?
 7. Jaki jest Twój najskuteczniejszy sposób na walkę ze stresem?
 8. Gdybyś przez najbliższy rok miała poświęcać na dowolną czynność cały czas, który dziś przeznaczasz na pracę, bez troski o finanse, czym byś się zajęła?
 9. Jakie było Twoje najtrudniejsze doświadczenie zawodowe i czego Cię nauczyło?
 10. Temat, który ostatnio najbardziej Cię ekscytuje i pochłania, to…
 11. Kiedy czujesz się naprawdę spokojna i szczęśliwa?

Ok! 🙂 To teraz czas na…

Moje odpowiedzi na pytania Joanny:

1. Co sprawiło, że postanowiłaś założyć bloga?

Od zawsze chciałam pisać. Już w dzieciństwie bawiłam się w redagowanie czasopisma, później postawiłam na studia filologiczne, ale gdzieś w ich trakcie moje życiowe cele ewoluowały w stronę fotografowania, czym faktycznie dziś się zajmuję.

Do tematu bloga wróciłam zimą 2013 roku i wtedy zaczęły powstawać pierwsze szkice. Ciągle miałam jednak wrażenie, że blog „nie będzie doskonały”, więc mimo mnóstwa pomysłów zwlekałam z jego publikacją. W kwietniu 2016 roku stwierdziłam, że zrobione jest lepsze niż doskonałe i opublikowałam pierwszy wpis.

2. Jak narodził się pomysł na bloga?

Początkowo blog dotyczyć miał fotografowania, ale już w trakcie obmyślania tematów na wpisy okazało się, że dużo bardziej interesują mnie kwestie związane z balansem w życiu freelancera (i ogólniej każdego człowieka, pracującego twórczo) – motywacją, spełnieniem, produktywnością i weną twórczą, samoświadomością i działaniem.

Nie odpowiada mi „twarde” podejście do rozwoju osobistego, mające na celu kształtowanie samodyscypliny i dążenie do „bycia zwycięzcą”, więc trudno było mi znaleźć treści dla siebie na blogach poświęconych rozwojowi i freelancingowi.

Postanowiłam więc, że sama zacznę pisać o tworzeniu, prowadzeniu biznesu i życiu – w zgodzie ze sobą.

3. Co daje Ci prowadzenie bloga?

Po pierwsze zaspokaja moją potrzebę dzielenia się – wielokrotnie czytając wartościową książkę lub mając moment „Aha!” w swoim życiu, brakowało mi możliwości przekazania dobrych „fluidów” dalej – teraz już mam co z nimi zrobić. 🙂

Po drugie pozwala mi czerpać od innych – nigdy nie spodziewałam się, że blogowanie tak szybko włączy mnie do fajnej społeczności, z którą mogę wymieniać się doświadczeniami. Nie raz już czyjś wpis lub komentarz otworzył mi oczy lub zmienił perspektywę.

4. Jaki film/książka/cytat najbardziej Cię zainspirował w ostatnim czasie?

Właśnie kończę czytać świetną autobiografię Richarda Bransona – Kroki w nieznane. Więcej napisałam o niej we wpisie: 5 książek, które zaskoczyły mnie w 2016 roku.

5. Jakie jest Twoje wymarzone miejsce, które chciałbyś odwiedzić w 2017 roku?

W tej kwestii nie mam żadnych oczekiwań do roku 2017, ale w przyszłości chciałabym odwiedzić małe, włoskie miasteczko Vinci, położone w Toskanii. Urodził się tam Leonardo da Vinci, ale ja chcę je zobaczyć ze względu na kameralną atmosferę, wąskie uliczki, malownicze położenie i mnóstwo ścieżek, wprost idealnych do długich spacerów.

6. Dokończ zdanie: „Dom mój jest …”

Na razie w sferze moich marzeń.

7. Kto jest Twoim autorytetem?

Nie potrafię wskazać jednej osoby, która jest dla mnie autorytetem ogólnie, czy w każdej dziedzinie. Jeśli chodzi o fotografię portretową i operowanie światłem, jest nim Vincent Peters, w kwestii samoświadomości i współczucia – Dalajlama, w dziedzinie innowacyjnego myślenia – Steve Jobs, zaradności i życzliwości – moja mama, pracowitości – Michał Szafrański, a na przykład odwagi w tworzeniu – Richard Branson. Lista na pewno nie jest skończona. Bardzo cenię też Mimi Ikonn, której drogę i rozwój śledzę od wielu lat.

8. Co lubisz robić w wolnej chwili?

Zabierać termos z gorącą herbatą, pudełko warzyw i hummusu i razem z Kamilem jechać na długi spacer po lesie.

9. Co przeraża Cię najbardziej na świecie?

Choroba, cierpienie lub śmierć bliskich osób. Na drugim miejscu – ignorancja i niechęć do szukania prawdy o sobie – to z tych cech najczęściej wynika nieżyczliwość dla innych.

10. Co w blogowaniu sprawia Ci największą trudność?

Może zabrzmi to nieskromnie, ale na razie na szczęście nie miałam większych kłopotów – może dlatego, że żadna z czynności nie jest dla mnie zupełnie nowa. Zawsze dużo pisałam (teraz po prostu piszę do innego odbiorcy), fotografowanie jest moim zawodem, techniczne kwestie związane z blogowaniem opanowałam dawno, przygotowując blog firmowy, studia dały mi dobry warsztat pod względem językowym (i nieco wiedzy na temat SEO), a podstawy html to coś, czym interesowałam się jeszcze za czasów modemów i dzięki temu było mi łatwiej ogarnąć kwestie szablonu bloga. Jedyną barierą jest dla mnie ograniczony czas, ale wszyscy mamy go tyle samo, a wielu robi sto razy więcej niż ja. 🙂

11. Jakiej rady udzieliłabyś osobie chcącej rozpocząć przygodę z blogowaniem?

Zrób to, przed czym ja wzbraniałam się tak długo: po prostu zacznij. I proszę, zadbaj o wizualną stronę bloga, żeby każdy mógł czytać Twoje wartościowe treści. 🙂

A może masz do mnie dodatkowe pytanie?

Jeśli tak, postaram się odpowiedzieć w komentarzu.


Zasady Liebster Award:

 1. Liebster Award to wyróżnienie, przyznawane blogerom przez innych blogerów, a jego zadaniem jest promowanie wartościowych blogów.
 2. Wyzwanie LA polega na odpowiedzi na 11 pytań, postawionych przez blogera nominującego nas do udziału w LA, a następnie stworzeniu własnej listy 11 pytań i zaproszeniu do udzielenia odpowiedzi 11 blogerów, których sami cenimy. Do udziału nominuje się blogera, od którego samemu otrzymało się nominację.
 3. Zaproszenie do udziału w LA należy wysłać drogą prywatnej wiadomości, tak żeby każdy nominowany bloger na pewno otrzymał tę informację.
 4. Sugeruje się, by w Liebster Award polecane były małe blogi, które nie miały jeszcze okazji dotrzeć do dużej grupy czytelników, a LA ma im w tym pomóc. Z tego powodu istnieje rekomendacja, by do udziału zapraszać osoby, których blog obserwuje/czyta średnio nie więcej niż (nie ma jednomyślności co do tej liczby) 500-1000 osób miesięcznie. Maksymalna podawana granica na amerykańskich blogach to 5 tys. czytelników, rozpiętość jest więc duża.
 5. LA to ewoluujący twór – zasady podawane na różnych blogach nieco różnią się od siebie i nie istnieje żadna strona, na której byłby dostępny jeden, akceptowany przez wszystkich regulamin.
 6. W niektórych miejscach podkreśla się, że w dobrym tonie poza odpowiedzią na pytania jest też napisanie kilku słów na temat blogów, które nominuje się do udziału i bloga, od którego otrzymało się zaproszenie – tak właśnie postanowiłam podejść do Liebster Award.

Czy wśród poleconych blogów znaleźliście jakiś dla siebie? 🙂

Jeśli macie ochotę, w komentarzu możecie wkleić link do Waszej odsłony Liebster Award – jeśli braliście już udział w tej tradycji, chętnie przeczytam. 🙂

Jeśli nie prowadzicie bloga, a chcielibyście podzielić się odpowiedziami (lub może samemu zadać jakieś pytanie) – piszcie śmiało!


Inne wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Kim jestem?

Aneta Kicman

Fotograf, freelancerka, magister filologii polskiej, optymistka, miłośniczka roślinnego jedzenia i życia w zgodzie ze sobą.

Moja firma:

Notatki z marginesów:

Miłość jest sposobem bycia. Energią emanującą z nas, gdy uwolnimy to, co ją blokuje.

- David R. Hawkins

Linki polecające:

Czego słuchać w trakcie pracy:

Ostatnio na blogu:

Zobacz również:

Instagram